Sistematskim naseljavanjem opustošenih močvarnih delova Banata tokom 18. veka, habzburški carevi su generisali razvoj ove teritorije. Dostigavši vrhunac svog razvoja krajem 19. veka, Banat ostaje na istom nivou sve do početka Prvog svetskog rata.
Nosioci razvoja Banata bile su plemićke porodice, koje su, uglavnom zahvaljujući ratnim zaslugama, titule dobijale od carice Marije Terezije (Maria Theresia, 1740–1780). Kupujući velike teritorije zemlje na licitacijama krajem 18. veka, plemići su za relativno kratko vreme uspeli da pretvore močvarno područje u najplodnije tlo, u žitnicu Habzburške monarhije (Habsburgermonarchie).
Središte plemićkih imanja, koja su obuhvatala nekoliko sela i ogromno obaradivo zemljište, najčešće je bilo obeleženo dvorcem. Plemići su na imanjima provodili letnje mesece, dok su zimi uglavnom boravili u vlastitim reprezentativnim urbanim palatama u većim gradovima širom Monarhije.
Sticanjem bogatstva, plemićke porodice bile su u mogućnosti da pružaju pomoć stanovnicima svojih poseda, obezbeđujući im zemlju i radno mesto, odnosno stvarajući im elementarne uslove za život. Osim toga, plemići su imali značajnu ulogu u organizovanju svakodnevnog javnog života u naseljima imanja. Doniranjem izgradnje crkve, škole i opštinske kuće, najznačajnijih javnih objekata, znatno su uticali na razvoj naselja. Izgradnjom različitih građevina, ne samo da su podizali kvalitet života, već su pozitivno uticali i na promenu seoske slike.
Posle Prvog svetskog rata, sa prvom agrarnom reformom, plemići su izgubili velike delove svojih imanja, čime se polako smanjivao njihov značaj i uticaj. Po završetku Drugog svetskog rata dolazi do ukidanja plemićkih imanja i do nestanka ovog značajnog društvenog sloja sa banatskih prostora.
Jedno od najvećih imanja u Banatu bilo je imanje Žombolj (Zsombolya) porodice Čekonjić (Csekonics). Tokom više od 140 godina, dok je porodica upravljala imanjem, koje je bilo uzor čak i za mnoge zemlje Zapadne Evrope, izgrađen je vredan građevinski fond. Graditeljsko nasleđe porodice Čekonjić obuhvata veliki broj objekata različite tipologije, od kojih ni jedna građevina do danas ne predstavlja kulturno dobro. Od njihovih sredstava su sagrađeni dvorci, crkve, železničke stanice i objekti majura, koji se danas nalaze u veoma lošem stanju. Osim pojedinačnih objekata oni su osnivali čitava naselja, u kojima veliki broj seoskih kuća još uvek svedoči o vremenima kada je porodica Čekonjić živela i stvarala.